Є. Бистрицький. Виступ на Громадянському форумі «Стратегія для України: досвід і перспективи» м. Київ, 14 вер. 2001 р. // Стратегія для України: уроки десятиріччя. — К.: Укр. демократичне коло, 2001. — С. 5.

Головна    

Євген БИСТРИЦЬКИЙІдея Громадського форуму є очевидною, мабуть, для всіх, хто елементарно зустрічався із такими поняттями, як демократичне, відкрите, громадянське суспільство. Йдеться про хоча б мінімальне втілення в життя головної ознаки будь-якого форуму — спільних дій. Для України, для нас, як свідчить практика атомізації демократичних сил за десятиріччя, — це досить складне завдання. Воно стає ще складнішим, коли йдеться про єднання розрізнених зусиль пересічних — тобто тих, хто не при офіційній владі — громадян. Коли йдеться про формування головного типу влади — влади громадськості, від дієвості котрої залежать визнаність та законність всіх інших типів офіційної влади.

Фонд «Відродження» зробив те, що він має здійснювати для такого єднання — сприяти технічним умовам спілкування представників громадськості, надати їм можливість, нарешті, спромогтися на пошуки цієї дієвої єдності громадськості України. Ми підтримали дуже просту ініціативу, успіх якої залежатиме від набагато складніших речей. Її сенс полягає в тому, аби відомі представники громадськості періодично мали змогу зустрічатися, дискутувати, обмінюватися ідеями та оцінками, виробляти ставлення до суспільно значущих рішень та подій, а також, можливо, професійніше аналізувати їх та мати можливість друкованими та іншими засобами інформувати громадськість про спільну оцінку — формувати незалежну громадську думку.

Ми, очевидно, будемо й надалі підтримувати створення технічних умов цього процесу творення незалежної й впливової громадськості. Якщо цей започаткований Форум досягне успіху — ми будемо сприяти його діям. Зрозуміло, що це далеко не проста справа для нас, такої якою ми є сьогодні, громадськості. Проте, іншого виходу, — після десятиліття розмов, я не кажу базікання, про демократію, — як створювати громадянське суспільство, у нас з вами немає. Бажаю Форуму успіху.

Повернутися до головної сторінки